29 Oct 2016

Elevii de la Şcoala Gimnazială “Mircea Vodă” au redat frumuseţea şi bogăţia toamnei

0 Comment

Şcoala Gimnazială “Mircea Vodă” şi-a propus să-i sensibilizeze pe copii în faţa minunăţiilor naturii, astfel încât să devină persoane capabile să aprecieze frumosul şi viaţa. Astfel, în cadrul unui proiect educaţional, denumit “Emoţie de toamnă”, elevii au susţinut un impresionant program artistic, prin care au redat frumuseţea şi bogăţia acestui anotimp.

Vineri, 28 octombrie, copiii din cadrul Şcolii Gimnaziale “Mircea Vodă” din municipiul Călăraşi au adus în sufletele colegilor, profesorilor şi părinţilor emoţia toamnei. În cadrul proiectului educaţional “Emoţie de toamnă”, sub atenta îndrumare a cadrelor didactice, elevii claselor a III-a şi a IV-a au desfăşurat o activitate, în care şi-au arătat cunoştinţele despre bogatul anotimp. Coordonatoarele acestui proiect au fost profesoarele în învăţământ primar Alina Lotrea (directoarea şcolii), Daniela Iordache, Ionela Lazăr, Titica Dobre şi Emilia Scintei, precum şi profesoara Liliana Bajdechi şi bibliotecara Elena Vasilescu.

Acţiunea educativă a început cu un concurs, în cadrul căruia juriul a fost format din cadre didactice, iar şcolarii au primit diplome şi multe felicitări din partea părinţilor şi bunicilor, care au fost prezenţi la eveniment. De asemenea, în acest spectacol deosebit, plin de culoare şi arome au avut loc recitări de poezii şi interpretări de cântece de toamnă, o paradă a costumelor, o prezentare de coşuleţe cu fructe, legume, dar şi flori, specifice anotimpului, precum şi realizarea unui colaj la alegere cu diverse tehnici prin care copiii au redat anotimpul toamnei.

Prin organizarea acestei activităţi, elevii şi-au arătat creativitatea şi imaginaţia şi au demonstrat că sunt capabili să aprecieze frumuseţea şi bogăţia toamnei, dar şi a naturii. “Frumosul din natură, manifestat în culori şi forme sonore, are o influenţă binefăcătoare asupra copiilor. Trebuie să-i învăţăm să observe şi să se apropie cu emoţie de acest spectacol sublim al naturii, astfel încât raţiunea să armoniozeze cu sensibilitatea. Prin crearea unui mediu estetizant, frumosul pătrunde ca un sentiment binefăcător în cele mai adânci zone ale vieţii sufleteşti, răscoleşte emotivitatea, sensibilizează, înviorează. Menirea noastră, a dascălilor, este de a forma şi dezvolta personalitatea copiilor prin frumosul existent în natură încât să devină consumatori şi creatori de frumos”, a menţionat profesoara în învăţământ primar Alina Lotrea, directoarea Şcolii Gimnaziale “Mircea Vodă”.

[top]