Audio Player

Viodor

Acţiune desfăşurată de poliţişti pentru prevenirea delicvenţei juvenile la Scoala Mircea Vodă Călărasi

Poliţişti de prevenire a criminalităţii au desfăşurat în perioada 13-17 februarie a.c. activităţi de prevenire a violenţei în mediul şcolar la Şcoala gimnazială „Mircea Vodă” din municipiul Călăraşi.

Activitatea a avut ca scop informarea elevilor cu privire la beneficiile adoptării unor alternative de atitudine şi comportament asertiv-comparativ la formele de manifestare violentă, relaţionarea pozitivă şi soluţionarea paşnică a conflictelor.

Prin joc, brainstorming, dezbatere, demonstraţie şi comparaţie, elevii au fost capabili să explice noţiunile de agresivitate, violenţă, conflict, să enumere măsurile de prevenire a violenţei în mediul şcolar, să recunoască modul de gestionare nonviolentă a conflictelor şi să prezinte alternative la violenţa în mediul şcolar.

Acest gen de activităţi vor fi desfăşurate de poliţişti pe tot parcursul anului şcolar, fiind vizate toate unităţile de învăţământ din judeţul Călăraşi.

Apel unic de urgenta!!!

112 SALVEAZÃ VIAŢA, PROTEJEAZÃ CETÃŢEANUL ŞI PROPRIETATEA

22.01.2016
   "Accesul la numãrul de urgenţã 112 şi în general la serviciile telefonice de urgenţã reprezintã o cerinţã importantã pentru cetãţenii europeni.
   Numãrul unic de apel 112 este un prim exemplu al modului în care reglementãrile europene din domeniul telecomunicaţiilor au avut un impact direct asupra fiecãrui cetãţean european. Este important ca cetãţenii sã aibã încredere în serviciile oferite la apelarea 112.”
    (Comisia Europeanã)
  Spectacolul Umanitar
„Vestitorii Primăverii”
05.04.2017
   Donațiile strânse s-au îndreptat către David, băiețelul de 5 luni care are nevoie de transplant hepatic. Multumim colaboratorilor noștri: Școala „Mihai Viteazul” Călărași, Școala Gimnazială Nr.1 Ciocănești, Școala Gimnazială Nr. 1 Gurbănești, Școala Gimnazială Nr.1 Jegălia, Școala Nr. 1 Dor Mărunt, Școala Gimnazială „Dragoș Marin” Ștefan cel Mare, Școala Ștefan Vodă, Liceul Tehnologic „C. G. Călinescu” Grădiștea.
    | citeste |

REZULTATE FINALE - TABEL CU ELEVII PARTICIPANŢI LA OLIMPIADA DE LIMBA ENGLEZĂ - FAZA JUDEŢEANĂ

CLASA a VII-a si CLASA a VIII-a
08.04.2017
REZULTATE FINALE CONCURS ŞCOLAR DE MATEMATICĂ - CLASA a IV-a - etapa locală
25.03.2017

| vezi toate noutatile |
2015 © Scoala Gimnaziala "Mircea Voda" Calarasi.
design: www.discovergroup.ro
Toate drepturile rezervate.