Audio Player

Viodor

Şcoala Gimnazială “Mircea Voda” din Călăraşi a sărbătorit Ziua Naţională prin proiectul educaţional “La mulţi ani, România!’’
01.12.2014
   Elevii de la Şcoala Gimnazială “MirceaVoda” din Călăraşi au sărbătorit Ziua Naţională a României. Atmosfera de sarbatoare s-a resimţit in întreaga şcoala chiar din 25 noiembrie, când a început derularea activitatilor din proiectul educaţional ,,La mulţi ani, România!’’.

Pe 25 noiembrie la toate clasele s-au recitat poezii şi s-au lecturat povestiri cu conţinut istoric, iar pe 26 s-au confecţionat steaguri, românaşi şi româncuţe. Pe 27 noiembrie evenimentul a fost evocat în desene şi compuneri cu care s-au realizat expoziţii ziua urmatoare, când a avut loc şi actiunea de omagiere a Zilei Naţionale a României, la care s-au întrunit elevii de la toate clasele şi cadrele didactice.

A fost sărbătoare în adevăratul sens al cuvântului: elevii au intonat imnul ţării, au dansat “Hora Unirii”,au recitat poezii, au realizat scenete pe teme istorice şi au cântat, reușind să încânte publicul prin prestația lor.

Festivalul primaverii 2015
07.04.2015
   Primăria municipiului Călărași au organizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Călărași, Casa Corpului didactic Călărași și Centrul Cultural Județean Călărași, în data de 6 martie, ora 11.00 în sala de spectacole Barbu Știrbei, cea de-a treia ediție a Sărbătorii Primăverii.

Daniel Iordăchioaie deschide
Academia de Arte Frumoase
la Călăraşi
16.01.2015
   Radio Voces Campi: "Daniel Iordăchioaie va aduce şi la Călăraşi Academia de Arte Frumoase. Academia îşi va deschide porţile pentru iubitorii de muzică, de la jumătatea lunii ianuarie, şi va funcţiona în cadrul Şcolii Gimnaziale "Mircea Voda" din municipiul Călăraşi.
  | vezi toate noutatile |
2015 © Scoala Gimnaziala "Mircea Voda" Calarasi.
design: www.discovergroup.ro
Toate drepturile rezervate.