22 Feb 2018

Spune Nu Violentei – parteneriat Jandarmeria Călărași

0 Comment

Astăzi, 22.02.2018, în cadrul Planului Anual pentru Prevenirea Faptelor Antisociale de către personalul de Jandarmi Județean Călărași și a Programului de Parteneriat EducaționalSpune NU VIOLENȚEI, încheiat între Școala Gimnazială MIRCEA VODĂ, reprezentată de doamna dir.prof. ALINA Lotrea și dir.adj. prof. ALINA Tănase, coordonatori proiect prof. TITICA Dobre și prof. MIHAELA Cojocea și Inspectoratul de Jandarmi Județean Călărași, reprezentat de locotenent-colonel Mănescu Valeriu-Iordan și plt.maj. Ionel Florin au desfășurat următoarele:

prezentare material video-promovare imagine Jandarmeria România;

sfaturi utile pentru a nu deveni făptuitori sau victime ale unor fapte antisociale.

La activitate au participat din partea instituției de învățământ 32 de elevi de la clasa pregătitoare A și clasa I C.

Prin organizarea și desfășurarea acestor activități, jandarmii urmăresc informarea elevilor cu privire la rolul pe care Jandarmeria îl îndeplinește în asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică, reducerea violenței școlare, pregătirea anti-victimală și anti-infracțională în rândul elevilor.

[top]